TOTO OŠETŘENÍ NA NAŠEM PRACOVIŠTI NEPROVÁDÍME
Uvádíme je ale pro Vaši informaci. Výkony v celkové anestezii provádí fakultní nemocnice v Hradci Králové a Pardubická nemocnice a.s. Výkony v analgosedaci se provádějí i v některých ambulancích.
Z ošetření v zubní ambulanci má řada lidí psychické potíže. V některých případech strach klienta brání lékaři v provedení i nejjednodušších zákroků. Ani bolest zubu nedonutí některé lidi ke spolupráci s jejich lékařem. Proto máme další možnosti ošetření jako je ošetření v celkové anestezii (uspání) nebo menší stupeň uspání – analgosedace.
Takovéto ošetřování by mělo být pečlivě zváženo. Může představovat zvýšené zdravotní riziko než běžný postup, který využije například použití znecitlivující injekce (lokální anestezie). Proto by měla být celková anestezie a analgosedace až poslední možnost ošetření, které se nedá zvládnout běžnými postupy. Vždy je třeba mít na paměti, že zákroky u zubaře mohou postihnout člověka i vícekrát za rok.
Analgosedace je charakterizována jako anesteziologem navozený stav zklidnění pacienta po podání příslušného léku. Oproti celkové anestezii znamená meší zátěž pro organismus a nižší riziko případných komplikací. Pacient je schopen reagovat, dochází k ospalosti, celkovému utlumení a poté i amnézii na zákrok. Zákrok by si pacient neměl pamatovat.
POPIS ANALGOSEDACE při použití léku DORMICUM:
Indikace: Analgosedace je vhodná zejména u nespolupracujících pacientů.
Příprava: Pacient přijde nejdříve na tzv. vstupní vyšetření. Vše vysvětlíme a naplánujeme. Následně je s ním sjednán termín pro samotný výkon. Výkony doporučujeme ráno a vždy nalačno. Pít pouze čistou vodu. Nahlásíte přesnou váhu dítěte. Dítě musí bez dýchacích potíží (žádné infekce horních cest dýchacích, volně dýchat nosem !)
Používané léky: Používáme zklidňujícího léku Dormicum (midazolamum),
Dávka 0,3-0,4 mg/kg. Maximální dávka 15 mg/den! Nástup účinku cca za 20 min.
Průběh ošetření: Dítě zapije tableku sladkým džusem. Poté jej v čekárně hlídáte. Doporučujeme po 5 min jít na WC abychom předešli počůrání na křesle. Pozor na nebezpečí pádu!!! Účinek může přijít kdykoliv a rychle! Nedoporučujeme elektronické hry ani mobil – zpomalují nástup sedace.Poté je přistoupeno k samotnému výkonu. Lékař se vždy snaží provést co nejvíce zákroků při jednom sezení.
Kontraindikace: Alergie na benzodiazepiny, dýchací obtíže, onemocnění jater, myastenia gravis. Vzájemné působení s jinými léky: žaludečních vředů (cimetidin, ranitidin), srdečních obtíží (verapamil, diltiazem), infekcí (erytromycin, klaritromycin, inhibitory HIV proteázy), plísňových infekcí (ketokonazol, itrakonazol). NE ! ALKOHOL a léky tlumící CNS !
Poučení po výkonu: Výkon je prováděn ambulantně, bez možnosti následné dočasné
hospitalizace. Je nutné, aby měl pacient doprovod dospělé osoby, která jej po výkonu odvede domů. Užívá-li dlouhodobě nějaké léky, nemusí je vynechávat. Po výkonu pacient nesmí řídit dopravní prostředek, po dobu působení lokální anestezie nesmí jíst ani pít – cca 2- 4hod(dokud lokální anestezie v dutině ústní působí, pacient má v ústech sníženou citlivost, mohlo by dojít např. ke vdechnutí nebo zaskočení části potravy či tekutiny). Pacient musí být ještě po celý zbytek dne po výkonu pod dohledem další osoby, neboť je stále pod vlivem podaných léků a plně nezodpovídá za své jednání.
Komplikace: Asi ve 25 – 30% případů dochází paradoxně místo útlumu k hyperreaktivitě a plačtivosti – pak provádíme pouze extrakce, nikoliv výplně. Z důvodu této reakce vítáme doprovod otce, který by pomohl s ošetřením dítěte. Další výskyt komplikací u celkově zdravého pacienta je při analgosedaci velice vzácný.
NEOČEKÁVEJTE OŠETŘENÍ “BEZ BOJŮ”, POUZE BEZ BOLESTI A BEZ ŠPATNÝCH
ZÁŽITKŮ Z OŠETŘENÍ. U PREMEDIKACI DOCHÁZÍ VŽDY K AMNÉZII.