Prevence

Prevence v zubním lékařství znamená předcházet onemocněním chrupu. Na rozdíl od jiných oborů je prevence v zubním lékařství velice úspěšná, pokud se provádí správně. Po správně provedené zubní hygieně nehrozí vznik zubního kazu !!! Zároveň také předcházíte i řadě jiných onemocnění včetně zánětů dásní. Kde si zuby špatně čistíte (nečistíte), tam zůstávají povlaky s bakteriemi a hrozí vznik zubního kazu.

Možnosti prevence je několik druhů. Ideální by bylo věnovat se celkově všem druhům prevence.

Primární prevence = zabránit vzniku onemocnění (např. zubní kaz) – pravidelné čištění celého chrupu – všechny plošky zubů !! nelze během 1 minuty !!! (3 minuty jsou odhad pro průměrně manuálně zdatného jedince, podstatou ale samozřejmě není čas ale výsledek – tedy setření povlaků na všech ploškách zubů). Doporučuji i mezizubní kartáčky.

viz sekce ” PRO ZDRAVÉ ZUBY “

Dále do primární prevence patří i stravovací návyky. Omezit častou konzumaci potravin s vysokým podílem cukrů – energy drinky. Naopak prospěšná je zelenina, sýry, mléčné výrobky.

Sekundární prevence = zastavit onemocnění co nejdříve – spočívá v pravidelných kontrolách chrupu zubním lékařem. Obecně doporučeno 2x za rok (pokud lékař nestanoví jinak, například pro zvýšenou kazivost chrupu nebo kvůli parodontóze).

Terciární prevence = opakování nemoci a následky. Zde by se dalo například zařadit i prevence poškození žvýkacího kloubu vlivem ztráty zubů. Dále prevence onemocnění dalších částí zažívacího ústrojí vlivem nedostatečně rozžvýkané potravy.

V neposlední řadě mohou neléčené onemocnění vyvolávat zánět v celém těle – fokální infekci. Tyto infekce pak mohou ohrozit Vaše celkové zdraví.

Závěrem bych zmínil i možné další dopady zanedbaného zdraví chrupu. Zkoumá se například vztah paradentózy a infarktu myokardu. Příčinou by mohly být bakterie, které se při žvýkání dostanou z parachobotů do krevního řečiště.

další zajímavé odkazy: https://www.dent.cz/clanek/263-pece-o-zuby/